23.7 C
Pristina
E martë, 6 Qershor, 2023

Kurti për marrëveshjen 56.2 milionëshe: Do të rrisë kapacitetin e prodhimit për 30 MW dhe jetëgjatësinë e “Kosova B”

Kryeministri Albin Kurti ka shkruar lidhur me marrëveshjen 56.2 milionëshe, që është nënshkruar dje mes KEK’ut dhe kompanisë...

​James Rubin rikthehet në Ballkan, shmang Kosovën dhe Serbinë

I dërguari special dhe koordinatori për Qendrën Globale të Angazhimit James P. Rubin do të vizitojë për 4...

15 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Kosovës

Sot janë bërë 15 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Kushtetuta e Kosovës u ratifikua më 9 prill 2008 dhe hyri në fuqi më 15 qershor 2008....

Edith Harxhi: Gjyqi i Hagës proces i padrejtë, po hedhin baltë mbi historinë e lavdishme të Kosovës

Edith Harxhi, ish-zëvendës ministre e Jashtme, e ftuar sot në “Kjo Javë” në News24, foli lidhur me gjyqin në Hagë për ish-liderët e UÇK-së. Ajo u shpreh se ky...

Edith Harxhi: Gjyqi i Hagës proces i padrejtë, po hedhin baltë mbi historinë e lavdishme të Kosovës

Edith Harxhi, ish-zëvendës ministre e Jashtme, e ftuar sot në “Kjo Javë” në News24, foli lidhur me gjyqin...

​Shtrenjtimi i energjisë, bizneset e vogla rrezikojnë falimentimin

Shtrenjtimi i energjisë elektrike në masën 15.4 për qind rrezikon që shumë biznese të falimentojnë në vend, sidomos...

RAPORTO NGJARJE

Identiteti i qytetarëve të cilët raportojnë, do të mbetet konfidencial dhe do të ruhet nga ekipi i ATV pa marrë parasysh a i kanë dhënë apo jo këta qytetarë shënimet lidhur me identitetin e tyre.

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_img

LAJMET NË ATV

LAJMET E FUNDIT

​Hovenier: Mbetet për t’u bërë më shumë për romët e Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë,...

15 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Kosovës

Sot janë bërë 15 vjet nga miratimi i Kushtetutës...

Edith Harxhi: Gjyqi i Hagës proces i padrejtë, po hedhin baltë mbi historinë e lavdishme të Kosovës

Edith Harxhi, ish-zëvendës ministre e Jashtme, e ftuar sot në “Kjo Javë” në News24, foli lidhur me gjyqin...

​Shtrenjtimi i energjisë, bizneset e vogla rrezikojnë falimentimin

Shtrenjtimi i energjisë elektrike në masën 15.4 për qind rrezikon që shumë biznese të falimentojnë në vend, sidomos...

Kurti për marrëveshjen 56.2 milionëshe: Do të rrisë kapacitetin e prodhimit për 30 MW dhe jetëgjatësinë e “Kosova B”

Kryeministri Albin Kurti ka shkruar lidhur me marrëveshjen 56.2 milionëshe, që është nënshkruar dje mes KEK’ut dhe kompanisë...

​James Rubin rikthehet në Ballkan, shmang Kosovën dhe Serbinë

I dërguari special dhe koordinatori për Qendrën Globale të Angazhimit James P. Rubin do të vizitojë për 4...

KULTURË

TOP ATV

Sakrifica për fëmijët e saj iu shpërblye në fund, kjo është historia e dhimbshme e Pranvera Shalës

Pranvera Shala nga Peja është një nënë vetë ushqyese dhe e cila jeton në kushte tejet të rënda. Dje televizioni ATV dje raportoi për kushtet...

Mbi 500 bija kallabllak bëhen bashkë për iftar, shumica nuk ishin parë moti me njëra tjetrën

Mbrëmja e së martës në Podujevë mblodhi mbi 500...

“Babë na kena me marr drejtim tjetër”, iu martuan djali e vajza e ikën jashtë vendit!

Nga një fshat plotë gjallëri e gjurmë, viteve të...

SPORT

Majlinda Kelmendi: S’do t’ia falja vetes nëse medalja ime s’do të ishte për Kosovën

Në episodin e pare të Podcastit të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, njëra ndër të ftuarat ishte edhe ish-xhudistja kosovare, tani trajnere e xhudos,...

SHOWBIZ

Cameron Diaz largohet nga aktrimi

TEKNOLOGJI

Roboti më i avancuar në botë flet me “ndërgjegje”: Jam e trishtuar, s’do gjej kurrë dashurinë

Nga 'Ex Machina' te 'Unë, Robot', robotët humanoidë kanë qenë një tipar kryesor në filmat e filmave fantastiko-shkencor përgjatë viteve. Tani, robotët aktivë po bëhen...

Pronari i Facebook-ut do t’i largojë nga puna 10,000 punonjës

Meta, e cila zotëron Facebook, Instagram dhe WhatsApp, ka njoftuar se do t’i largojë nga puna 10,000 punëtorë. Kjo do të jetë vala e dytë...

Krijuesit e ChatGPT lëshojnë një version edhe më të fuqishëm

Krijuesit e ChatGPT kanë zbuluar një model të ri që ata thonë se është edhe më i fuqishëm se ai sistem tashmë që është...

SHKENCË

Pasojat e ndryshimeve klimatike në biodiversitet

Ndryshimet klimatike ushtrojnë presion shtesë dhe tashmë kanë filluar të ndikojnë mbi biodiversitetin. Në nivel global, aktivitetet njerëzore kanë shkaktuar dhe do të vazhdojnë të shkaktojnë humbje në biodiversitet, përmes...

Shkencëtarët kanë gjetur valë të nxehtit në fund të oqeaneve, dhe ky është një lajm jashtëzakonisht i keq

Ngrohja globale po i kthen akuariumet e Tokës në një vaskë të nxehtë. The Blob – jo antagonisti mishngrënës...

NASA gjurmon asteroidin që ka shanse ta godasë Tokën në vitin 2046

Shkencëtarët e NASA-s po gjurmojnë një asteroid që ka shanse ta godasë Tokën në vitin 2046. Është një...

“Pas vdekjes, ju jeni të vetëdijshëm” – thonë shkencëtarët

Gjatë dekadave të fundit, komuniteti shkencor ka qenë gjithnjë e më i interesuar për përvojat pranë vdekjes dhe...

Zbulim i ri mbi vrimat e zeza, shkencëtarët të habitur nga “energjia e zezë” që mposht gravitetin

Shkencëtarët britanikë po pretendojnë se kanë hedhur dritë të bollshme mbi çështjen e vrimave të zeza, të njohura...

KURIOZITETE

Shëndetësi

KUZHINA

Pite me djathë sipas recetës së vjetër boshnjake!

Darka për ta mbajtur në mend apo kafjalli më...

Sallatë me fasule si racion

Receta e sotme bën bashkë fasulen e kuqe dhe...

Qofte vegane me fasule (pa gluten)

Sot, gjithnjë e më shumë receta i janë përshtatur...

Me ndihmën e këtij truku do ta gatuani picën më të pëlqyer ndonjëherë!

Ekspertët e kulinarisë theksojnë që truku qëndron në përgatitjen...